Запознавање во Австрија

Lingoda
Запознавање во Австрија

Запознавањето, љубовта, сакањето и самото доживување на целата убавина на романтиката е нешто што е дел од човечкиот живот. Кога ќе стигнете во Австрија од странство, неискрено е да се обидувате да се казните себеси со задржување на вашата потреба за наклонетост. Се обложувам со вас, многу е нормално да се чувствувате како да се согласувате со вашиот г-дин или со г-ѓа шармантен . Погледни овде, само напред и дозволете се слободно да го истурите своето срце некому, без разлика дали е за забава или нешто сериозно.

Запознавање во Австрија
Изненадувачки цвет од или до вашиот партнер се секогаш малите нешта кои го прават нивниот свет да се сврти

Една извонредна работа за состанувањето во Австрија е потребата да се биде свесен за социјалните и културните разлики. Како појдовна точка, одлично е да се согласиме дека има некои универзални работи за состанувањето што ги опфаќа културите. Значи, се исплати да се капитализираат идеалите на љубовта знаејќи дека нејзината емотивна, трансакциска, афективна и барана.

Што да очекувате кога се забавувате во Австрија

Кога ќе го отворите срцето за тобоганот што е љубов, бидете подготвени да си играте, почитувајте ги непишаните правила, запознајте го партнерот и бидете отворени. Работите на кои треба да внимавате и да ги држите во задниот дел на умот е дека состанувањето може да биде многу предизвикувачко, особено ако е меѓу културите.

Како некој кој е подготвен да испроба нова авантура при запознавање во Австрија, важно е брзо да научите што се смета за учтиво и грубо од тие луѓе. Честопати, бонтонот очигледно ќе варира во зависност од културите од кои доаѓаат и нивните верувања.

Запознавање во Австрија
Подгответе се за повеќе од ова од вашиот партнер во Австрија

Типично љубовно искуство во Австрија може да љуби на најнеочекуван начин. Немојте да се изненадите ако некој ви каже дека сè започнува со намигнување на страница за запознавање, флертување на некој социјален настан, случајна порака на Фејсбук, лајк на Инстаграм итн. Општо земено, за просечен Австриец или тамошен жител, сè оди дотаму што се однесува до започнување на љубовна врска. Сè што е потребно за да се направи достапна во која било форма или форма и на која било платформа.

Како луѓето изразуваат љубов во Австрија

Исто како и остатокот од Европа, Австријците знаат како да се грижат за својата работа во изразувањето љубов и наклонетост. Да, тие се малку опуштени кога станува збор за започнување врска. Но, кога веќе се длабоко во неа, ќе те бакнуваат на автобуската станица, ќе те галат во возот и ќе те држат цврсто каде и да е. Всушност, не им е гајле, а и останатите луѓе не се загрижени. Секогаш е само „Ние против светот“.

Во Австралија, кога некој веќе е заљубен во вас, тој или таа никогаш нема да се чувствуваат засрамени да ја изразат својата наклонетост. Можеби доаѓате од земја каде што јавното изразување љубов се граничи со табу тема, но тоа не е случај во Австрија. Нивните родители тоа го правеа отворено, нивните сестри и тие. Бидете подготвени да ја стегнете љубовта на вашите партнери во Австрија, бидејќи никому не му пречи што и да правите од љубов.

Онлајн Запознавање во Австрија

Запознавањето преку Интернет во Австрија е брзо растечки начин за запознавање со вашата потенцијална сопруга или сопруг. Можеби луѓето велат дека барањето партнер преку Интернет е за наивни и плашливи, но ова е поинаку во Австрија. Секоја секунда од денот, толку многу луѓе во Австрија се обраќаат на страниците за запознавање за да ја запознаат својата свршеница.

Пред неколку години, Австријците би биле скептични околу добивањето на нивните датуми преку Интернет , но ова се промени. Нема да се изненадите ако вашата пријателка без срам каже дека го запознала партнерот преку Интернет. Никој не ви го дава тоа – како по ѓаволите изгледате кога излегувате на интернет.

Интернет-страници за запознавање во Австрија

Како и многу други европски земји, Австрија ја прифати културата на запознавање нови луѓе преку Интернет и размислување за излегување со нив. Некои апликации за запознавање вклучуваат;

  • OkCupid, и
  • Badoo;
  • Тиндер

Освен сајтовите кои се специјално дизајнирани за онлајн состаноци, можно е да се свртиме и кон медиумски простори како Инстаграм и Фејсбук. Сето тоа е мал свет и вашиот животен партнер би можел да биде само страница за запознавање подалеку од вас.

За некои е едноставно да се занимаваат со онлајн состаноци. Сè што ви треба е внимателно да ја изберете платформата што сакате да ја користите. Дружете се со пријателите за да најдете и да имате помали разговори. Подоцна можете да одлучите како да се сретнете и да имате повеќе физички датуми.

Запознавање со брзина во Австрија

Брзото запознавање е запознавање каде се одржуваат социјални состаноци, а членот добива шанса да има мали разговори со потенцијалните партнери за да се обиде да ги одреди нивните заеднички интереси. Паровите се оценети со стапка на успех од 85% направено совпаѓање и тие се отворени за луѓе од различни возрасни групи. Ако сте во авантура вклучени во пронаоѓањето на вашиот љубовник, треба да размислите за брзо запознавање.

Луѓе да запознаат партнер во Австрија

Австријците се сметаат за љубезни, и вообичаено е луѓето да се среќаваат на кафе состаноци овде, иако можеби ќе треба малку повеќе напор да се спријателат со нив. Ако размислувате да најдете состанок во Австрија, еве некои од местата што треба да ги испробате за да запознаете нови луѓе:

  • Фејсбук групи
  • Бидете пријателски расположени на работното место
  • Придружете се на состанокот
  • Приклучи се на социјалните клубови
  • Волонтирај во заедницата

Повеќето луѓе во Австрија зборуваат англиски, така што ќе ви биде лесно да комуницирате со локалното население. Клучот овде е да бидете трпеливи со луѓето додека не им биде доволно удобно да комуницираат со вас. Треба да знаете и дека Австријците го ценат својот приватен простор, особено ако сте странец.

Локална култура за запознавање во Австрија

Познато е дека луѓето во Австрија ја ценат чесноста; тие се добро воспитани и учтиви. За мажите овде главно се вели дека се срамежливи и може да падне во ваши раце да го направите првиот потег. Се разбира, постои ризик да бидат одбиени бидејќи не сакаат да играат игри, туку одат директно на поентата. Се вели дека жените од Австрија ја ценат својата независност и можеби претпочитаат да ја поделат сметката на првиот состанок, што е многу вообичаено за многумина.

Во посебни прилики, австриските дами може да се согласат мажот да ги плати сметките, инаку можно е тие сами да си ги платат сметките. Австријците се познати по нивните карактеристики на чување на времето; затоа можеби нема да бидете жртва на долго чекање на состанок. Луѓето овде исто така го ценат планирањето датум пред датумот прво, кои би можеле да добијат толку спонтано планирање состаноци со некого овде.

Ако имате состанок со Австриец , можеби ќе треба да се потрудите да изгледате добро. Австријците исто така мразат муабет, па можеби ќе ви треба доста време да се идентификувате со личноста. Исто така, прифатливо е да се покаже јавна наклонетост кон некого во Австрија, што може да биде прегратка, ракување или бакнеж. Не е точно да се каже дека тоа е културата што секој ја прифаќа; кога излегувате со Австриец, може да добиете поинакво искуство, што сепак е во ред.

Интимност во Запознавање во Австрија

Во Австрија, луѓето брзо стануваат интимни, вообичаено наречена култура на поврзување во Австрија . Оваа особина може да биде предизвик или комплицирана за усвојување за вас, особено ако доаѓате од култура која верува во полека преземање на работите. Една студија, исто така, наведе дека Австријците брзо покануваат некого да се сретне со нивните семејства; тоа може да биде поради нивната искреност и директност.

Во Австрија, луѓето размислуваат да се вселат заедно многу брзо. Австриските мажи се исто така многу решени кога одгледуваат објект во споредба со мажите од различни региони. Бавно се зборува дека средбата со семејството во Австрија не се смета за голема работа, за разлика од другите култури.

Lingoda