Водичи

 • Како да ги натрупате вашите работи пред да се преселите во нова земја
  Расчистувањето на вашите работи помага да се намали анксиозноста , да се подобри како изгледа во вашиот дом и да се чувствувате попродуктивни. Посебно ако планирате да се преселите во нова земја, обезредувањето на она што го поседувате е од суштинско значење за полесна транзиција кон вашиот нов дом во странство. Кога ви треба пауза…
 • Барања за виза за работа во ЕУ
  Добивањето работна виза за влез во Европската унија (ЕУ) како резидент надвор од ЕУ или како резидент на ЕУ може да биде сложен процес, бидејќи барањата и процедурите варираат во зависност од земјата и видот на работата што имате намера да ја работите. Сепак, еве еден пример за процесот на аплицирање за виза за жител…
 • Како и каде ефикасно да се купат подвижни кутии
  Дали барате да се преселите во нов дом? Можеби во странство? Без оглед на растојанието, подвижните кутии можат да бидат неверојатно корисни и практични, за движење речиси сè што може да се вклопи во нив. Но, наоѓањето на вистинските кутии за движење е клучен чекор за да се осигурате дека вашите работи се заштитени за…
 • Како да спакувате садови за движење
  Многу сопственици се плашат да ги преместат приборот, а особено садовите. Тоа е затоа што пакувањето на садовите бара внимателно планирање и подготовка за да се обезбеди безбедно да пристигнат во вашиот нов дом и лесно може да се скршат доколку не се направат правилно. За да ви помогнеме безбедно и безбедно да ги преместувате…
 • Како да спакувате книги за движење
  Книгите се тешки и заземаат многу простор. Ова значи дека тие може да бидат тешки за движење. Но, чувањето на вашите скапоцени приказни и учебници со вас е важен дел од успешното движење и чувството како дома штом ќе пристигнете. Вашите книги можат да бидат и прилично кревки и затоа бараат посебна грижа. Ова особено…
 • Како да спакувате облека за движење
  Уредно пакување на целата облека пред да се преселите може да потрае доста време, а за оние кои имаат многу облека, дури и се чувствуваат како премногу работа. Но не грижи се. Со мала подготовка и организација, можете да ја спакувате облеката и да ја подготвите за брзо време. Во овој блог пост ќе ги…
 • Преселба во Италија: Вашиот сон се оствари
  Дали размислувате да се преселите во Италија поради работа, образование или семејни причини? Или можеби само затоа што земјата нуди одлична храна, прекрасна природа и топла и пријатна клима? Без разлика на се, има одредени работи што треба да ги имате на ум кога сакате да се преселите во Италија. Во оваа статија ќе ги…
 • Како да спакувате чевли за движење – Сè што треба да знаете
  Пакувањето чевли може да биде незгодна работа за луѓето што се движат за прв пат. Има толку многу различни типови на чевли и изгледа дека сите заземаат толку многу простор. Во исто време може да биде загрижувачки да знаете како да ги спакувате чевлите кои се вредни за вас, за да не ризикувате да се…
 • Преселба во Португалија: Дефинитивен водич
  Размислувате да се преселите во странство во Португалија? Без разлика дали планирате да се преселите сами, или заедно со семејството или пријателите, Португалија е неверојатна земја која нуди речиси сè што некој може да посака. Но, таквата голема одлука не треба да се прави лесно. Затоа опфативме некои од различните работи што треба да ги…
 • Преселба во Ирска: Подготовка за преселба и населување во ирскиот живот
  Овој голем остров е дом на богата историја, пријатна култура и некои навистина неверојатни природни дестинации. Но, нуди и удобно живеење за повеќе од 7 милиони луѓе кои го нарекуваат свој дом. Во оваа статија ќе опфатиме сè што треба да знаете пред да се преселите или да се преселите во Ирска, за да можете…
 • Суштинската листа за проверка за преселба во Шпанија
  Шпанија е многу популарна земја за иселениците кои сакаат да добијат висок квалитет на живот, пријатна клима и многу добра храна. Но, преселувањето во друга земја може да биде неверојатно предизвикувачки подвиг, особено за оние кои веќе не живеат во земја која е членка на Европската унија. Денес ги испитуваме најважните работи што треба да…
 • Преселба во Германија: Целосен водич
  Германија е земја со големи можности и различности, без разлика дали сакате да започнете нова кариера, да студирате или едноставно да искусите нова култура. Сепак, преселувањето во нова земја може да биде застрашувачка задача, со многу различни работи што треба да се разгледаат. За да ја направите транзицијата што е можно понепречена, треба да бидете…

Нашата колекција на водичи е тука за да го направи вашето движење во или во Европа што е можно полесно. Внатре, ќе најдете различни написи „како да“ за суштински теми како што се наоѓање совршено домување, поставување претплати за мобилни телефони и разбирање на системите за греење во вашата нова земја. Ги истражувавме и составивме овие информации за да се осигураме дека се точни, ажурирани и лесни за разбирање.

Ние разбираме дека секој поединец има различни приоритети и потреби, без разлика дали сте студент, пензионер или работник. Нашата колекција на водичи се грижи за сите типови на луѓе, обезбедувајќи знаење и ресурси потребни за да се направи вашата транзиција што е можно понепречена.

Се надеваме дека нашата колекција на водичи ќе ви биде корисна и информативна. Ако имате дополнителни прашања или предлози, не двоумете се да контактирате. Ви посакуваме многу среќа на вашето патување до вашиот нов дом!